Terhesség és szex: Nyitott méhszáj esetén is biztonságos az együttlét?

Sok párban felmerül a kérdés a várandósság 9 hónapja alatt, hogy mennyire biztonságos ilyenkor szexuális életet élni, vagy esetleg jobb, ha egy időre felhagyunk vele. Általánosságban elmondható, hogy amennyiben komplikációmentes, normál lefolyású a terhesség, a várandósság alatti szex biztonságosnak tekinthető. Akadnak azonban olyan esetek, amikor a terhesség alatti szex nem ajánlott. A legtöbb várandósság esetében a szex abszolút megengedett, mivel a szeretkezés során a magzatot védi a magzatvíz, a magzatburok és a zárt méhszáj is, így nem esik baja. Az egész intim együttlét során a baba csak annyit érez, mintha ringatózna.

A terhesség alatti nemi élet nem jelent fokozott kockázatot a magzatra nézve. Miközben fenyegető koraszülés esetén a kezelőorvos a házasélettől legtöbbször eltiltja a várandóst, ennek hasznát az ezzel kapcsolatos vizsgálatok nem támasztják alá egyértelműen. A magasabb kockázatú csoportban, pl. ikerterhesség, méhnyakelégtelenség vagy az előzményben koraszülés szerepelt, nem áll rendelkezésre elég bizonyíték ahhoz, hogy konkrét tanácsokat adhassunk. Az ultrahang vizsgálattal is igazolt elöl fekvő lepény mellett jelentkező vérzés esetén egyértelműen javasolt a kímélet. Mivel a nemi élet megvonása az esetek nagyobb részében nem különösebben nehezen kivitelezhető, megfelelő újabb bizonyíték hiányában a szülész szakma ezt javasolja.

Mi történik a méhszájjal a terhesség alatt?

A terhesség első két harmadában az egyik legnagyobb ijedelmet okozó dolog az szokott lenni, amikor a méhszáj elkezd kinyílni, és emiatt ágynyugalomra ítélik a mamát. A harmadik harmadban pedig mindenki izgatottan várja, mikor nyílik már ki. A méhszáj fokozatos kinyílása, felpuhulása (a felpuhulás alatt azt szokták érteni, amikor a méhszáj még nem nyílt ki, de már nem zár olyan szorosan), a méhnyak megrövidülése a szülés közeledtét jelzik, a baba súlya egyre nő, egyre lejjebb csúszik a szülőcsatorna irányába, ezáltal a méhszáj először csak lazábbá válik, a méhnyak megrövidül, aztán először a külső, utána a középső, végül a belső méhszáj is megnyílik, utat engedve ezzel a babának.

Kevésbé optimális esetben már a második harmadban elkezd nyílik vagy teljesen ki is nyílik a méhszáj. Ilyenkor ítélik a kismamákat pihenésre, hiszen a szülésnek még nem kellene megindulnia (bár eddig még nem sikerült hitelt érdemlően bebizonyítani, hogy a szülés beindulhat egy kis házimunkától vagy akár nagytakarítástól), mindenesetre érthető az óvatosság, hiszen, ha mégis beindulna idő előtt a szülés, akkor senki sem szeretné saját magát okolni érte.

A leletre írt négyszámjegyű értékből az első azt jelzi, hány ujjnyi a méhnyak, a másik három pedig a külső, középső és belső méhszáj nyitott vagy zárt állapotára utal. Ha 1-es, akkor nyitott méhszáj, a 0, akkor zárt. A méhszáj akkor nyitott teljesen, ha mindhárom érték 1-es, azaz a nyitott külső és középső méhszáj még semmi komoly problémát nem okoz. Gyakran ezek már a 30. hét előtt kinyílnak, a belső pedig még a 41.

Az én 2 terhességem nem volt az, tehát szabad utat engedtek mindenben, a terhesség nem betegség. Én is sok sikert kívánok neked a picuridhoz, és kérdésedre, hol jutottam ilyen infóhoz, én Olaszországban szültem mindkettőt, és itt így van. Nekem nem tiltották a szexet nyitott méhszájjal, bár az enyém csak a 37. héten volt nyitott, gondolom ezért. A 24. héten nyitott méhszáj az jóval veszélyesebb helyzet. A baba védett a burokban, és különben is szülés előtti héten van a streptococcus miatti szűrés, hogy legyen idő orvosolni, én arra értettem ha a párjának nincs semmi baja (feltételezem hogy nincs), akkor elvileg nincs akadálya, én nyitott méhszájjal 3 hétig szaladgáltam (1 centissel), többször megkérdeztem több dokit erről, és megnyugtattak.

Ha nem veszíted el a magzatvizet, akkor még, ha akarsz, lehet szeretkezni pároddal óvatosan, legalábbis nekem ezt mondta a doki, és azt is, hogy ha a víz elkezd folyni, na akkor a baba már nem védett a burokban, tehát kórház stb. Nem a fertőzésre gondolok, de alább ,már írtam. szóval nem lesz baj a szextől ha esetleg nyitva lennék, mert ki tudja...

Pritta, szerintem jó jel, én az elsővel 1centis méhszájjal még 2 hétig szaladgáltam, azt mondták, addigra meglesz, nem lett meg, bementem, már 3 centis volt, azt mondták, ha ezek után görcsölök, fussak a kórházba, még 3 napig közben elmentem fodrászhoz, nagytakarítottam, végre valahára a 3. napon elkezdtem NAGYON görcsölni (felismered, a kis megkeményedések az előkészítőfájások, de pár hétig is tarthatna) na akkor reggel bementem, és már 6 centis volt, ezek után nem engedtek többet haza és 6-7 órán belül megszületett. A másodiknál ugyanez, utolsó szűrésen 1 centire voltam már nyitva, a doki azt mondta, hogy lehet szeretkezni, a spermában (bocs a nyíltságért :O) olyan anyagok vannak amik segítenek ellazítani a méhszájat és még jobban kinyílik. Mindkettő időre született kb. első 3 nap késéssel, második 1 nap késéssel.

Ha nyitva vagy de a víz még nem ment el akkor azt tekintsd okénak, mert a baba a burokban védett. lehet h nem lenne baj... még a védőnő is csak 2 hetente akar látni a legvégén is...

A szüléshez közelebb kerülve a pocak egyre nagyobb lesz, a kismama mozgása nehezül, egyes mozdulatokat csak lassabban tud végrehajtani. Ez a fajta fizikai változás természetesen csökkenti a szex iránti lelkesedést, amely a 30. héttől a hormonszintek változása miatt egyébként is csökken. A párok gyakran óvakodnak a nemi élettől a szüléshez közeledve, a koraszüléstől való félelem miatt. Amennyiben normális lefolyású a terhesség, az orgazmus nem növeli a koraszülés kockázatát, és nem indítja be a szülést, még annak várható időpontjához közeli alkalmakkor sem. Az orgazmus valóban okozhat méhösszehúzódásokat, ám ezek különböznek azoktól, melyeket a szülés során fog tapasztalni. Az arra hajlamos terhesek esetében olykor valóban bekövetkezhet koraszülés, ám ez a komplikációmentes esetekben nem jelent valós veszélyt.

A terhesség alatt terhességi cukorbetegség alakulhat ki a kismamák egy részénél, amely állapot a legtöbb esetben csak a várandósság idejére korlátozódik.

A terhesség bármely szakaszában jelentkező hüvelyi vérzés ijesztő lehet, és azonnali figyelmet igényel. Nem minden vérzés utal tragédiára, de a szexuális élet szempontjából ez az egyik legfontosabb stop-jelzés. Az együttlét után jelentkező enyhe, rózsaszínes vagy barna pecsételés gyakran csak azt jelzi, hogy a méhnyak felszínén lévő hajszálerek a fokozott vérbőség miatt megrepedtek. Amennyiben a vérzés élénkpiros, darabos vagy görcsökkel párosul, az intimitást azonnal fel kell függeszteni, és orvoshoz kell fordulni. Ilyenkor a háttérben állhat a méhlepény tapadási rendellenessége vagy a méhnyak idő előtti nyílása. Az orvosi vizsgálat során ultrahanggal ellenőrzik a baba állapotát és a lepény elhelyezkedését.

A méhnyak-elégtelenség egy olyan állapot, amikor a méhnyak nem képes zárt állapotban maradni a terhesség végéig, és a magzat súlya alatt idő előtt rövidülni vagy nyílni kezd. Ez gyakran fájdalommentesen történik, és a második trimeszterben derülhet ki egy rutin vizsgálat során. Ha az orvos méhnyak-rövidülést állapít meg, általában ágynyugalmat és a fizikai megerőltetés kerülését javasolja. Az együttlét során a mechanikai hatások közvetlenül ingerelhetik a méhnyakat, ami tovább gyorsíthatja a folyamatot. Bizonyos esetekben méhszájzáró műtétre (cerclage) is sor kerülhet, hogy mechanikusan tartsák zárva a méhet. A beavatkozás után a szexuális életet általában a terhesség végéig fel kell függeszteni. A cél ilyenkor minden esetben a várandósság idejének maximalizálása, hogy a baba tüdeje és szervei megfelelően fejlődhessenek.

Ikerterhesség esetén a kismama teste dupla terhelésnek van kitéve. A méh sokkal gyorsabban és nagyobbra tágul, mint egyetlen magzat esetén, ami fokozott nyomást gyakorol a méhnyakra és a környező szervekre. A koraszülés kockázata többszörös terhességnél jelentősen magasabb. A méh feszülése miatt az összehúzódások hamarabb és intenzívebben jelentkezhetnek. Az orgazmus során felszabaduló oxitocin, bár alapvetően jótékony hatású, ikreknél könnyebben válthat ki olyan méhtevékenységet, amely a szülés megindulásához vezethet. A fizikai kényelmetlenség is fontos szempont. Két vagy több baba mellett a kismama hasa hamarabb válik akadályozó tényezővé, és a légszomj vagy a derékfájás is hamarabb jelentkezik.

A magzatvíz szivárgása vagy a burok repedése egyértelmű stop-tábla minden típusú hüvelyi behatolás számára. Ha a magzatburok épsége megsérül, megszűnik az a steril környezet, amely a babát védi a külvilágtól. Sokszor nehéz megkülönböztetni a magzatvíz szivárgását a megnövekedett hüvelyi folyástól vagy az akaratlan vizeletcseppenéstől, ami a terhesség kései szakaszában gyakori. Ha azonban hirtelen nedvességet tapasztalunk, vagy folyamatos, vízszerű szivárgást észlelünk, az intimitást azonnal be kell fejezni. Amennyiben a burok megrepedt, általában megkezdődik a szülésre való felkészítés vagy a szoros kórházi megfigyelés. Ebben az állapotban semmilyen idegen test nem kerülhet a hüvelybe, beleértve az orvosi vizsgálóeszközöket is, csak a legszükségesebb esetben.

A terhesség alatt a hüvely pH-értéke megváltozik, ami fogékonyabbá teheti a kismamákat a gombás vagy bakteriális fertőzésekre. Bár egy egyszerű gombás fertőzés nem feltétlenül tiltólistás a szex szempontjából, mégis érdemes kerülni az együttlétet a kezelés ideje alatt. Bizonyos bakteriális fertőzések, mint például a bakteriális vaginózis, összefüggésbe hozhatók a koraszüléssel vagy a burok idő előtti megrepedésével. Ha rendellenes folyást, viszketést vagy kellemetlen szagot tapasztalunk, az első lépés a szakorvosi vizsgálat legyen. A szexuális úton terjedő fertőzések (STI) még komolyabb kockázatot jelentenek. Ha felmerül a gyanú, hogy a partner fertőzött lehet, az óvszer használata kötelező, vagy az együttlét kerülendő a teljes gyógyulásig.

A szexuális együttlét változásai a terhesség alatt

A terhesség első harmadában az egyik legnagyobb ijedelmet okozó dolog az szokott lenni, amikor a méhszáj elkezd kinyílni, és emiatt ágynyugalomra ítélik a mamát. A harmadik harmadban pedig mindenki izgatottan várja, mikor nyílik már ki.

I. Szex a terhesség első harmadában

Az első trimeszter során a kismama hangulata igen hullámzó lehet, mely a hirtelen megváltozott hormonszinteknek köszönhető. A hormonszintek átalakulásának egyik tünete a szexuális vágy, azaz a libidó csökkenése a kismama részéről. Legtöbbször a nagyfokú fáradtság, a megnövekedett alvásigény, az esetleges rosszullétek, a sok esetben fellépő hányinger, hányás miatt csökken a nemi vágy, nincs ok aggodalomra. A férfiak részéről ilyenkor a megértő, támogató magatartás a kívánatos. Gyakori jelenség, hogy a férfi aggódik párja és leendő gyermeke egészségéért, így sokszor ők nem kezdeményezik a szexuális kapcsolatot az első három hónapban. Tudni kell azonban, hogy a vetélés nem a szex, hanem legtöbbször különböző kromoszóma- vagy egyéb fejlődési rendellenességek miatt következnek be.

II. Szex a terhesség második harmadában

A második trimeszter során a kismamák közérzete javul, libidójuk erősödik. A 14. hét tájékán a rosszullétek elmúlnak, és a pocak sem akkora még, hogy az a mozgást megnehezítse. Sok várandós nő ilyenkor szexuálisan aktívabb, mint terhessége előtt. További előnyös változás, hogy a nők sok esetben ebben az időszakban könnyebben jutnak el az orgazmusig. A szexszel kapcsolatban nem szabad elfelejteni, hogy terhesség során számos változás jön létre a női testben, amihez alkalmazkodni kell, az együttlétek során azokat figyelembe kell venni. A párnak közösen kell kialakítania az új szokásokat, ha szükséges, más pozitúrákat kell keresniük, esetleg változtatni kell az előjáték módján, időtartamán. Terhesség idején a bőr sokkal érzékenyebb, és ugyanez igaz a mellekre is. A mellek a várandósság folyamán hatalmas változáson esnek át: méretük jelentősen megnő, sokszor tapasztalható a mellek feszülése, fájdalma, a szüléshez közeledve úgynevezett előtej ürülhet. Erről a partnernek nem szabad elfelejtkeznie, a szexuális együttlét során ezekre a jelenségekre figyelemmel kell lenni. Az egyre növekvő pocakra is tekintettel kell lenni a szexuális aktus alatt. Amíg kényelmesnek érzi a kismama, bármelyik pozíciót választhatják terhesen is. A várandósság előrehaladtával azonban egyre többet kell kísérletezni, hogy megtalálják a mindkettejüknek megfelelő pózt, mert bizonyos testhelyzetek az anya számára kényelmetlenek lehetnek.

III. Szex a terhesség utolsó harmadában

A szüléshez közelebb kerülve a pocak egyre nagyobb lesz, a kismama mozgása nehezül, egyes mozdulatokat csak lassabban tud végrehajtani. Ez a fajta fizikai változás természetesen csökkenti a szex iránti lelkesedést, amely a 30. héttől a hormonszintek változása miatt egyébként is csökken. A párok gyakran óvakodnak a nemi élettől a szüléshez közeledve, a koraszüléstől való félelem miatt. Amennyiben normális lefolyású a terhesség, az orgazmus nem növeli a koraszülés kockázatát, és nem indítja be a szülést, még annak várható időpontjához közeli alkalmakkor sem. Az orgazmus valóban okozhat méhösszehúzódásokat, ám ezek különböznek azoktól, melyeket a szülés során fog tapasztalni. Az arra hajlamos terhesek esetében olykor valóban bekövetkezhet koraszülés, ám ez a komplikációmentes esetekben nem jelent valós veszélyt. Sok kismama a terhesség végéhez közeledve formátlannak érzi magát, amely lelki tényezőkön keresztül hat a libidó csökkenésének irányába. Ilyenkor a partnernek a szextől függetlenül is illik kedvesét pszichésen támogatni - hiszen egy nőt igazán az anyaság tesz teljessé!

A növekvő pocak nemcsak a mozgást korlátozza, hanem bizonyos pózokban nyomást gyakorolhat a nagyerekre is. Az oldalt fekvő pozíciók („kanál” póz) általában a legkényelmesebbek és legbiztonságosabbak a kései szakaszban. Ilyenkor nincs közvetlen nyomás a hason, és a partnerek közötti intimitás is jól megélhető. Érdemes párnákkal alátámasztani a testet a kritikus pontokon: a has alatt, a térdek között vagy a hát mögött.

A hormonális hullámvasút miatt a vágy intenzitása napról napra változhat. Van, amikor a kismama rendkívül érzéki, máskor viszont még az érintést is soknak találja. Ezt a hullámzást el kell fogadni, és nem szabad kényszernek érezni az együttlétet.

Mikor kell abbahagyni az együttlétet?

Vannak helyzetek, amikor nem szabad várni a következő rutin vizsgálatig. Ha az együttlét alatt vagy után az alábbi tünetek bármelyikét tapasztaljuk, azonnal fel kell venni a kapcsolatot a nőgyógyásszal vagy felkeresni a legközelebbi szülészeti ügyeletet:

  • Az élénkpiros, a menstruációnál erősebb vérzés az egyik legsúlyosabb figyelmeztető jel.
  • Hirtelen távozó, nagy mennyiségű folyadék, ami a magzatburok repedésére utalhat.
  • Az összehúzódások nemcsak kellemetlenek, hanem kifejezetten fájdalmasak és sűrűsödnek (például 10 percen belül többször is jelentkeznek a terhesség 37. hete előtt).
  • Tartós, éles alhasi fájdalom, amely nem múlik el a testhelyzet változtatására.

Ha orvosi okokból mégis kerülni kell a szexet, az nem jelenti azt, hogy az intimitásnak is meg kell szűnnie. A párkapcsolat alapköve a közelség, amit számos más módon is kifejezhetünk. Sok pár ilyenkor tanul meg mélyebben kommunikálni a vágyairól és félelmeiről. A verbális intimitás, az egymás dicsérete és a jövőbeli tervek szövögetése legalább olyan fontos, mint a fizikai érintkezés.

A terhesség alatt a fehér folyás mennyisége megnövekedhet, de nem a szexuális ingerek következtében, hanem ilyenkor a sárgatestek hormonja befolyásolja a szervezet működését, és a hüvely sejtjeinek gyorsabb megújulását (is) eredményezi. A nagyobb mennyiségű folyást tehát egy természetes öntisztulási folyamat eredményezi.

Az oxytocin szabadul fel orgazmuskor mind a férfiban, mind a nőben. Férfinál az ejakulációt segíti, nőnél méhösszehúzódást okoz. Az oxitocin az agyalapi mirigy hátulsó lebenyében tárolódó, a hipotalamuszból érkező hormon. Nekem a legutolsó alkalmakkor szerintem nem is volt, úgy értem, szívesen voltam együtt a párommal, élveztem, de a poci már annyira nehezemre esett, hogy biztos nem volt orgazmusom, mellesleg a doki aki tanfolyamot tartott, azt mondta, hogy a babának ilyenkor olyan mintha masszíroznák, tehát kellemes, és hogy igazából a spermában lévő hatóanyag ugyanaz, mint amit ők tesznek fel gyógyszeres zselé formájában amikor valaki nem tud kitágulni.

Másrészt meg igaz, hogy a 36. héten már alig várjuk hogy megölelhessük a babát nem? Akkor őt. doki sajna nincs itt, szülésnél sem lesz... Ha megkéred a dokit biztos megvizsgál.

Nem akarok ilyen hülye példával élni, de az ősember sem fertőtlenítette a spermáját, és mégis mind itt vagyunk:))) Lehet, hogy az inszemináció előtt ez a rutin. Másrészt mindenki maga dönti el, a józan ész határain belül, "tilos" az kicsit túlzás, a normális higiénés szabályok betartásával sztem okés.

Nem még nem esik annyira nehezemre a pocak, sőt mindig úgy látom másoknak van nagy hasa, nekem meg nincs... biztos azért mert az enyém és nem látom úgy mint mást. Ha éppen nem keményedik a hasam szinte úgy sétálok mint régen. Igen a "régi" asszonyok erősebb testtel rendelkeztek. Az én nagyszüleim sem ismerték az ágyban pihenő, üldögélő kismamákat. Ha nem dolgoztak, nem lett volna termés vagy senki sem vigyázott volna a gyerekere, hiszen nem volt bölcsöde, óvoda.

Ja, hát ez igaz, ha nem jött még el az idő, akkor nem inditja be, szerintem a jó ízlés határán belüli dolgokról van szó, szóval doki is csak azért mondja, hogy nem kell "agyonmarcangolni" egymást az ágyban :))) Ennek ellenére sokan a 3. hónap után semmit sem csinálnak, pedig a terhesség a szülőkről is szól, nemcsak a babákról, és valamikor a nők terhesen mentek ki a földre kapálni egész nap, mégsem vetéltek el.

Mindenesetre én reménykedem h nem húzzuk túl az időn és a koraszüléstől meg nem kell már nagyon tartanom, hiszen pár nap és töltjük a 37-et, már nem lenne baja. És jó lenne már babázni is...

A nemi életet is szerintem abba kell hagyni, legalébbis az itteni dokik ezt is szokták javasolni.

Sok sikert:))) Ne aggódj, nem lehet eltéveszteni, amikor eljön az igazi fájás, tudom, sokféle terhesség, sokféle anyuka van, de nekünk a tanfolyamon is azt mondták, hogy a kis fájásokkal, bekeményedésekkel, ha elmúlnak, ne foglalkozzunk sokat, ezek olyan előkészítő fájások, de én pl mikor az elsőnél jött az első "igazi" fájás, aludtam (hajnali 5 körül), éreztem ezt a bazi nagy görcsöt a májam körül, eltartott kis ideig, rosszat ettem, gondoltam és visszaaludtam. Ezután megint arra ébredtem hogy megint bazi nagy görcs, akkor leesett! és ránéztem az órára, negyed óra múlva pontosan a következő, akkor már tudtam hogy mi van, szóval meg fogod érezni. A másodiknál meg bevásárolni voltam és ugyanez, de már az első görcsnél kapcsoltam :))))

A gyermek érkezése nem megoldás a párkapcsolati problémákra. A gyermekvállalás semmiképpen nem jelentheti a párkapcsolati problémák tartós megoldását. Pontosan ellenkezőleg: míg a harmonikus kapcsolatban élő leendő szülőket még közelebb hozza egymáshoz, a problémás felek között még jobban megnyitja a már korábban is tapasztalható szakadékot.

A kombinált teszt Fetal Medicine Foundation (FMF) rendszerű kiterjesztett genetikai szűrővizsgálat, melyet a terhesség 11-13. hetében végzünk, ultrahangvizsgálat és vérvizsgálat kombinációjával.

Az iGen NIPT szűrésekkel ön a lehető legnagyobb biztonságban tudhatja születendő gyermeke egészségét. Bármely NIPT tesztünket is választja, a 99% feletti megbízhatóságon kívül komplex szolgáltatásra számíthat, sosem “csak” egy anyai vérteszt elvégzésére. Klinikai genetikusok, saját citogenetikai laborháttér és a legkiválóbb magzati diagnosztikai orvosok várják intézményünkben.

A terhesség alatt terhességi cukorbetegség alakulhat ki a kismamák egy részénél, amely állapot a legtöbbször csak a várandósság idejére korlátozódik.

Colpocervicalis polip: A méhszájon vagy a hüvely falán megjelenő, általában jóindulatú, kis daganat. Ilyen lehet a méhszájon található, tűfej nagyságú dudor is, melyet a nőgyógyász szakorvos tud pontosan megállapítani.

A méhszáj fennállása, keménysége és nyitottsága a menstruációs ciklus során változik. Terhesség gyanúja esetén fontos a nőgyógyász szakorvos véleménye.

A menstruáció utáni 2-3 napban a méhszáj még nyitva lehet, így fogékonyabb a teherbeesésre.

A méhnyak rövidülése és a méhszáj nyílása a szülés közeledtével természetes folyamat. A 6-7. hónapban a méhszáj még zárva van, de a későbbi hetekben fokozatosan nyílik.

A terhesség alatti szex a legtöbb nő számára teljesen biztonságos. A babát védi a magzatvíz, a magzatburok és a zárt méhszáj.

Az orális szex biztonságos a terhesség alatt. Egyetlen dologra kell csak figyelni: a partnere ne fújjon levegőt a vaginába, mivel ritkán, de megeshet, hogy a levegő elzár egy véredényt, mely életveszélyes lehet mind az anyára, mind a babára.

Az anális szex nem javasolt a terhesség alatt, mivel fertőzést okozó baktériumoknak nyithat utat a vagina felé.

A terhesség során elkapott szexuális úton terjedő fertőzések befolyásolják a terhességet és a születendő gyermek egészségét. Használjanak óvszert, ha a partnerének potenciálisan fertőző nemi betegsége lehet, például nem monogám kapcsolatban él.

A szexuális életet a gyermekágyas időszakban is érdemes óvatosan újrakezdeni. Általában azt ajánlják, hogy 6 hétig várjon a nemi élettel, ennyi időre van szüksége a méhszájnak a gyógyuláshoz, illetve a különböző hegek gyógyulásához.

Bár önmagában egy orgazmus ritkán indítja be a szülést idő előtt, egy instabil állapotban lévő méhnyaknál ez lehet az utolsó lökés.

Milyen veszélyei lehetnek a terhesség alatti szexnek?

Egészséges, komplikációmentes terhesség esetén a szexuális életnek nincsenek bizonyított veszélyei sem az anyára, sem a magzatra nézve. A baba védelmét a magzatvíz és a nyákdugó biztosítja.

Okozhat-e az orgazmus idő előtti szülést?

Az orgazmus során felszabaduló oxitocin okozhat enyhe méhösszehúzódásokat, de ezek egy egészséges terhességnél nem elegendőek a szülés beindításához.

Biztonságos-e az óvszer nélküli szex a várandósság alatt?

Ha a partnerkapcsolat monogám és mindkét fél egészséges, az óvszer használata nem kötelező. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy az ondó prosztaglandinokat tartalmaz, amelyek lágyíthatják a méhnyakat.

Mikor kell abbahagyni az együttlétet vérzés esetén?

Minden típusú élénkpiros vérzés esetén azonnal fel kell függeszteni a szexuális aktivitást és orvoshoz kell fordulni.

Lehet-e szexelni, ha ikreket várok?

Ikerterhesség esetén gyakrabban javasolják az óvatosságot, különösen a második trimeszter végétől. Mivel a méh nagyobb feszülésnek van kitéve, a koraszülés esélye magasabb.

Fájdalmat érezhet a baba az aktus közben?

Nem, a baba semmit nem érez az aktusból, ami fájdalmat okozna neki. A magzatvíz tökéletesen elnyeli a rázkódásokat, a méhnyak pedig hermetikusan le van zárva.

Melyek a legbiztonságosabb szexuális pózok kismamáknak?

A legkényelmesebb és legbiztonságosabb pózok azok, amelyek nem gyakorolnak nyomást a kismama hasára és elkerülik a háton fekvést a kései szakaszban.

terhesség alatti szex pozíciók

Biztonságos-e szexelni terhesség alatt? Alexandra Banddel, DO-val és Melissa Jordannal, MD-vel

tags: #ha #a #mehszaj #nyitva #van #lehet